Тенисът е спорт, който наелектризира милиони фенове по целия свят от десетилетия. Въпреки това, дори сред безброй турнири и състезания, има четири събития, които се открояват над всички останали. Говорим, разбира се, за турнирите от Големия шлем - Australian Open, French Open (Roland Garros), Wimbledon и US Open. Тези престижни състезания представляват върха на тениса, привличайки най-добрите играчи от цял свят. В тази статия ще навлезем в завладяващата история на всеки от тези турнири, ще разгледаме огромните награди, които предлагат, и ще проучим уникалните характеристики на кортовете, на които се играят тези необикновени събития.
Australian Open
История: Откритото първенство на Австралия, известно още като "Щастливия шлем" поради приятелската си атмосфера и летния климат, е най-младият от турнирите от Големия шлем. Произходът му датира от 1905 г., когато за първи път се играе като шампионат на Австралазия. През 1927 г. турнирът е преименуван на Australian Championships, а от 1969 г. е известен като Australian Open.
В първите десетилетия на турнира много топ играчи не участваха поради разстоянието от Европа и Северна Америка. Тази ситуация се промени драстично в Open ерата, която започна през 1968 г. Оттогава Откритото първенство на Австралия непрекъснато печели престиж, за да стане равностоен партньор на другите турнири от Големия шлем.
Заслужава да се отбележи, че турнирът промени местата няколко пъти. Първоначално се играе в различни градове в Австралия и Нова Зеландия, но най-накрая се установява за постоянно в Мелбърн през 1972 г. От 1988 г. Мелбърн Парк, известен преди като Флиндърс Парк, е мястото на състезанието.
Награди на Australian Open
Откритото първенство на Австралия е известно с щедрия си награден фонд. През 2024 г. наградният фонд достигна рекордните 86,5 милиона австралийски долара. Победителите в турнирите на сингъл (мъже и жени) получават по 3,15 милиона австралийски долара. Това е огромен скок в сравнение с първите издания на турнира, когато наградите бяха символични или несъществуващи.
Открит корт на Австралия
Australian Open се играе на твърди кортове. Текущата използвана настилка е Plexicushion, която замени използваното преди това Rebound Ace през 2008 г. Тези кортове се характеризират със средноскоростни отскоци на топката. Основната арена на турнира е Род Лейвър Арена, кръстена на легендарния австралийски тенисист. Този корт е оборудван с прибиращ се покрив, позволяващ играта да продължи дори в случай на дъжд или екстремна жега.
Голям шлем Ролан Гарос - Red Flourish Открито първенство на Франция
Откритото първенство на Франция, известно още като Ролан Гарос, е вторият турнир от Големия шлем за годината. Историята му датира от 1891 г., когато се провежда първото френско първенство по тенис. Първоначално турнирът е затворен за играчи извън Франция, но през 1925 г. се отваря за международни състезания.
Името "Ролан Гарос" идва от френски пионер в авиацията, загинал по време на Първата световна война. През 1928 г., когато в Париж е построен нов тенис комплекс, той е кръстен на Ролан Гарос в чест на този герой.
Откритото първенство на Франция се смята за най-натоварващия физически турнир от Големия шлем поради бавната клей повърхност, която изисква изключителна издръжливост и търпение от играчите. Този турнир популяризира много страхотни играчи, особено от страни, където клей кортовете са популярни, като Испания, Аржентина и Бразилия.
Награди: Откритото първенство на Франция
Откритото първенство на Франция, подобно на други турнири от Големия шлем, предлага впечатляващи наградни фондове. През 2023 г. наградният фонд беше 49,6 милиона евро. Победителите в турнирите на сингъл получиха по 2,3 милиона евро. Струва си да се отбележи, че Откритото първенство на Франция беше първият турнир от Големия шлем, който изравни паричните награди за мъже и жени през 2006 г.
Кортове
Характерна особеност на Ролан Гарос са клей кортовете. Тази уникална повърхност е бавна и технически трудна. Топките отскачат високо и бавно, като това е предпочитано от защитните играчи и тези, които могат да придадат силно завъртане на топката. Основният корт на турнира е Court Philippe Chatrier, който е с подвижен покрив от 2020 г. Вторият по големина корт е Court Suzanne Lenglen, кръстен на легендарната френска тенисистка.
Уимбълдън – традиция и престиж на трева
Уимбълдън, официално известен като The Championships, Уимбълдън, е най-старият и най-престижен турнир по тенис в света. Историята му датира от 1877 г., когато All England Lawn Tennis and Croquet Club организира първото първенство. Първоначално турнирът е достъпен само за мъже, но през 1884 г. е въведен турнир за жени.
Уимбълдън е известен с много традиции. Играчите трябва да носят изцяло бели екипи, а кралската ложа все още играе важна роля по време на церемониите по награждаването. Турнирът е известен и със сервирането на ягоди и сметана, което се превърна в неразделна част от изживяването на Уимбълдън.
През годините Уимбълдън стана свидетел на много исторически моменти в тениса. Именно тук се проведе известният финал от 1980 г. между Бьорн Борг и Джон Макенроу, смятан за един от най-добрите мачове в историята. През 2019 г. Новак Джокович и Роджър Федерер изиграха най-дългия финал в историята на турнира, продължил близо 5 часа.
Награди на Уимбълдън
Уимбълдън предлага едни от най-високите награди в света на тениса. През 2023 г. наградният фонд беше 44,7 милиона паунда. Победителите в турнирите на сингъл получиха по 2,35 милиона паунда. Струва си да се отбележи, че Уимбълдън беше последният турнир от Големия шлем, който изравни наградните фондове за мъже и жени, което се случи през 2007 г.
Кортове: Уимбълдън е единственият турнир от Големия шлем, който се играе на тревни кортове. Тази бърза настилка предпочитат офанзивните играчи с добри сервиси и умения за игра от воле. Основният корт е Централният корт, който има подвижен покрив от 2009 г. Вторият най-важен корт е Корт №1, който също беше оборудван с подвижен покрив през 2019 г.
Поддържането на тревни кортове на най-високо ниво е изключително трудна задача. Екип от експерти работи целогодишно, за да подготви перфектни кортове за двуседмичния турнир. Тревата е внимателно подстригана на височина от 8 мм, осигурявайки оптимален отскок на топката.
US Open - Големият финал на Америка
Откритото първенство на САЩ, последният турнир от Големия шлем за календарната година, има богата история, датираща от 1881 г. Първоначално известно като Националното първенство на САЩ, то се играе в Нюпорт, Роуд Айлънд. През 1915 г. той е преместен във Форест Хилс, Ню Йорк, а от 1978 г. се провежда на сегашното си място - USTA Billie Jean King National Tennis Center в Ню Йорк.
US Open винаги е бил известен с иновациите. Това беше първият турнир от Големия шлем, който въведе тайбрека през 1970 г. Той беше и пионер в равенството между половете, предлагайки равни наградни фондове за мъже и жени от 1973 г., до голяма степен благодарение на усилията на Били Джийн Кинг.
Този турнир е свидетел на много драматични моменти в историята на тениса. През 1995 г. Пийт Сампрас завърши финалния мач срещу Андре Агаси плачейки на корта, отдавайки почит на починалия си треньор. През 2019 г. 19-годишната Бианка Андрееску победи сензационно Серина Уилямс на финала, като стана първата канадска победителка в турнир от Големия шлем.
Награди на US Open
US Open е известно с щедрия си награден фонд. През 2023 г. наградният фонд достигна рекордните 65 милиона долара. Победителите в турнирите на сингъл получиха по 3 милиона долара. Интересното е, че US Open също предлага значителни награди за играчи, които са елиминирани в ранните кръгове, целящи да осигурят финансова подкрепа на по-широк кръг от професионални тенисисти.
Кортовете на US Open
US Open се играе на твърди кортове. От 1978 г. турнирът се играе на настилката DecoTurf, която беше заменена от Laykold през 2020 г. Тези кортове се считат за по-бързи от тези, използвани на Australian Open, като предпочитат офанзивните играчи.
Основната арена на турнира е стадион Артър Аш, най-големият тенис стадион в света, който може да побере над 23 000 зрители. Този корт, подобно на втория по големина стадион Луис Армстронг, има подвижен покрив, което позволява играта да продължи дори в случай на дъжд.
Профили на турнири от Големия шлем - Резюме
Турнирите от Големия шлем представляват квинтесенцията на професионалния тенис. Всеки има своя уникална история, традиции и характеристики, които го правят специален. Откритото първенство на Австралия предлага лятно вълнение в началото на годината, Откритото първенство на Франция тества издръжливостта на играчите на клей, Уимбълдън култивира традиции и елегантност на тревни кортове, а Откритото първенство на САЩ закрива сезона с грандиозен американски финал на твърди кортове.
Тези четири турнира не само предлагат най-големите парични награди и престиж в света на тениса, но и оформят кариерите на играчите. Спечелването на турнир от Големия шлем е мечтата на всеки професионален тенисист, а постигането на календарен турнир от Големия шлем (спечелване на всичките четири турнира за една година) се счита за едно от най-големите постижения в спорта.
За феновете на тениса турнирите от Големия шлем са не само възможност да гледат най-добрите играчи в действие, но и да изпитат уникалната атмосфера на всеки турнир. От горещото лято в Мелбърн, през парижката пролет, лондонските ягоди и сметана, до есента на Ню Йорк – всеки турнир предлага незабравими изживявания.
Независимо дали сте начинаещ тенис ентусиаст или напреднал играч, разбирането на значението и историята на Големия шлем ще ви позволи да оцените още повече този прекрасен спорт. И кой знае - може би вдъхновението от тези турнири ще ви насърчи да развиете собствените си тенис умения и