КАК ДА ИЗБЕРЕТЕ ТЕНИС КОРДАЖ?
КАК ДА ИЗБЕРЕТЕ ТЕНИС КОРДАЖ?
В света на тениса се смята, че тенис кордажът е двигателят на ракетата. В това има много истина. Видът на кордажа и обтягането, измерено в килограми (между 20-30 кг), с което е наплетен, определят как се играе с ракетата. В днешно време все по-често се срещат чисто нови ракети без кордажи. Причината за това е, че всеки тенисист така или иначе трябва да избере кордажа и да избере обтягането, с което да бъде наплетен според собствените си предпочитания. Често се препоръчва да смените фабричната корда (ако ракетата има такава) с нова, след закупуването на ракетата, тъй като натягането, с което ракетата е наплетена фабрично (и времето, което е изминало оттогава), може да доведе до това с ракетата да не се играе по най-добрия начин, дори ако е избрана правилната корда за уменията на играча. Гъвкавост и дебелина на кордажа са основните параметри. Обтягането, с което ракетите трябва да бъдат наплетени, обикновено се препоръчва от производителя. Това зависи преди всичко от здравината на рамката на ракетата.
Тенис кордажът трябва да се сменя често и редовно. Колко често трябва да се сменя зависи от силата на ударите на играча, интензивността на играта, дебелината на кордата, вида на топката (тежките топки карат кордата да се къса по-бързо), случайността (неточен удар точно до рамката на ракетата), влажността на кордата (естествените корди, направени от животински черва, са особено чувствителни към скъсване). Като общо правило кордата трябва да се сменя поне веднъж годишно, дори и да не е скъсана. Това е така, защото през това време тя губи някои от качествата си (най-вече еластичността си) поради промените в температурата, в която е поставена и постоянното натягане, което под влияние на игра значително намалява през това време. Кордажът не пасва на ракетата. Той се съобразява със стила на игра и личните предпочитания.
ВИДОВЕ КОРДАЖ
Съществуват различни видове кордажи по отношение на материала, от който са направени и по отношение структурата на влакното. От гледна точка на материалите може да се направи разлика между по-некомфортните за игра полиестерни кордажи и по-удобните, по-меки синтетични и найлонови кордажи. Сред най-удобните, но и много скъпи са естествените кордажи, които обаче са слабо издръжливи. От структурна гледна точка кордажите се делят на еднонишкови (монофиламенти - цяло ядро на нишката) и многонишкови (мултифиламенти- множество сплетени ядра в едно, гарантиращи комбинация от комфорт и издръжливост). Съществуват различни вариации: от ядро с единична обвивка, с множество обвивки, с допълнително оформена външна обвивка (с ъглова форма например от 3-10-ъгълна), до използването на различни материали в един и същ кордаж.
НАТЕГНАТОСТ НА КОРДАЖА
Наплитането на кордажа е важно за контрола и силата на удара, гъвкавостта и издръжливостта на кордата. Намаляването на натягането на кордажа води до това, че той потиска вибрациите по-добре и става по-еластичен. Създава се "ефекта на батута", който едновременно увеличава силата на удара, но намалява контрола. При повече килограми на натягане кордажът генерира повече вибрации, силата намалява за сметка на точността и контрола.
РАЗМЕР НА КОРДАЖА
Дебелината на кордажа особено влияе върху здравината и гъвкавостта му. Посочва се в милиметри и варира между 1,05-1,4 mm.
Характеристики на кордажа според дебелината:
1. Колкото е по-дебел, толкова повече издръжливост предлага, за сметка обаче на мощност, контрол, усещане и комфорт.
2. По-тънките кордажи осигуряват по-добър комфорт, усещане, контрол, потискане на вибрациите и сила на удара.
Играчите, които обичат да удрят със спин (въртене на топката), трябва да използват по-тънки кордажи, защото колкото той е по-тънък, толкова по-лесно е да се завърти топката. Трябва да се спомене, че броят на кордите на ракетата (string pattern) има значение при избора на дебелината. При рамка на ракетата с повече корди се препоръчват по-тънки корди.
КОМФОРТ И ИЗДРЪЖЛИВОСТ НА КОРДАЖА
Много компании използват понятията комфорт и издръжливост. Колкото по- “комфортен” е един кордаж (по-гъвкав, удобен, с добра мощност), толкова по-малко издръжлив е той. Еднонишковите, дебели полиестерни кордажи имат най-голяма издръжливост. Тънките многонишкови и естествените кордажи осигуряват най-голям "комфорт" (playability). Всички кордажи, налични в момента на пазара, са комбинация от тези два параметъра и компромис между комфорт и издръжливост. Няма кордаж на пазара, който едновременно да дава комфорт и издръжливост.
ПРАВИЛА, КОИТО ДА СПАЗВАТЕ ПРИ ИЗБОРА НА НОВ КОРДАЖ
1. По-тънките кордажи позволяват създаване на повече въртене (спин).
2. По-меките кордажи обират вибрациите по-добре от твърдите.
3. По-тънките и по-гъвкави кордажи дават повече сила.
4. При гъста плетка на ракетата, по-тънките кордажи ще бъдат по-ефективни.
5. За по-малки размери на главата е по-добре да изберете по-тънки кордажи.
6. При по-твърди рамки не се препоръчват много твърди и дебели кордажи.
7. Грубите кордажи (rough) дават на топката повече ротация.
8. Твърдите еднонишкови кордажи увеличават издръжливостта.
9. Многонишковите мултифиламентни кордажи са по-удобни, но по-малко издръжливи.
10. Меките кордажи дават по-добра мощност от твърдите.
11. Гъста плетка на ракетата, напр. 18/20, ще увеличи контрола, но ще намали силата на ударите и въртенето.
12. Рядката плетка на ракетата, напр. 16/19, ще увеличи силата на ударите и по-голямото въртене, но с цената на по-малко контрол.
13. По-големият размер на главата на ракетата ще помогне за увеличаване на динамиката и въртенето на топката за сметка на контрола на топката.
14. По-голямото обтягане на кордажа на ракетата дава по-голям контрол върху топката, но намалява мощността, динамиката и въртенето. Това също води до по-малко комфорт при игра.
15. По-ниското натягане на кордажа на ракетата намалява контрола на топката. Усеща се по-удобно и по-мощно.
16. По-тънкият кордаж абсорбира повече вибрации и предотвратява появата на контузии в лакътя. Недостатък при намаляването на диаметъра на нишката е намаляването на издръжливостта.
17. По-дебелата нишка ще увеличи издръжливостта.
18. Мекият кордаж ще ни помогне да получим комфорта при игра, който е толкова важен за хората с "тенис лакът", китката или рамото. Също така ще получим повече мощност и въртене, но с цената на по-бърза загуба на натягане на кордажа и следователно издръжливост.
19. По-твърдата корда ще осигури по-голяма издръжливост за сметка на силата и комфорта при игра.